Szlachetne zdrowie

SZLACHETNE ZDROWIE - prelekcja

Chyba każdy zna słynny cytat Jana Kochanowskiego:
„Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego”
ale czy tak do końca wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zdrowie to jeden z kluczowych aspektów naszego życia?

O tym wszystkim przypomniał - nam 5 kwietnia - gość specjalny w naszej szkole - lekarz Marek Sawicki  Ordynator Chirurgii Ogólnej w Szpitalu w Blachowni, specjalista, który stwierdził, że „Dziewięć dziesiątych naszego szczęścia polega na zdrowiu” i przekonywał, jak bardzo istotne są zachowania prozdrowotne.

Jak się dowiedzieli uczniowie klas V-VIII obejmują one szeroką skalę problemów, w tym sposób odżywiania się, warunki pracy i wypoczynku, działania higieniczne, zapobieganie chorobom (badania kontrolne), unikanie zagrożeń w postaci używek, szkodliwych nawyków czy nałogów. Jak stwierdził nasz gość są one uwarunkowane kulturowo, stąd trzeba wybierać właściwe wzory, a odrzucać niekorzystne. Nie mogą się obejść bez analizy motywacji, czuwania nad własnym rozwojem, bez kształtowania swoich zachowań przez edukację zdrowotną, jako niezbędną część promocji zdrowia i poprawy zdrowia społeczeństwa.

Zatem słusznie stwierdził Hipokrates - „Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury”.

DZIĘKUJEMY PANIE DOKTORZE